Markės


Straipsniai

Atgal į straipsnių sąrašą Atgal į straipsnių sąrašą
2013-10-12
Pavojai „prikuriant“ svetimą automobilį

Pavojai „prikuriant“ svetimą automobilį
 Žiema atsitraukė tik trumpam. Laukia du ilgi šalčio ir sniego mėnesiai. Ypač jais džiaugiasi automobilių priežiūros priemonių ir akumuliatorių pardavėjai. Papildomo pelno gali tikėtis ir automobilių transportavimu užsiimančios įmonės. Taigi, ką ir kaip daryti, kad nereiktų kreiptis pagalbos į trečiuosius asmenis, mums patars specialistai. Daugiausia įtakos akumuliatoriaus veiklai turi temperatūra. Jeigu oras atšalo iki 20-25 C, bet kuris akumuliatorius patirs papildomas apkrovas, trumpinančias jo veikimo laiką.
 
Orui atšalus iki -20 C, tirštėja elektrolitas, lėtėja energijos gamybai reikalinga cheminė reakcija ir prastėja akumuliatoriaus pajėgumai. Taip pat tirštėja ir variklyje esantis tepalas, todėl užvesti sunkiau.
 
Nepaisant to, kiekvienas vairuotojas tikisi, kad net šaltą žiemą automobilis užsives, o vėliau bus galima įjungti ne tik salono šildymą, bet ir muziką. Reiktų žinoti, kad, temperatūrai nukritus iki 0 C, akumuliatorius praranda apie 35 proc. galios, jei temperatūra krenta toliau, galia mažėja dar 50 proc. Žema temperatūra lemia ir tai, kad užvedamas variklis naudoja daugiau elektros energijos.
Būtent dėl to žiemą akumuliatoriai kelia daugiausia problemų. Akumuliatoriaus tarnavimo laiką trumpina ir trumpos kelionės, per kurias variklis nespėja įšilti.

Patikrinkite akumuliatorių:
 
a) apžiūrėkite jo korpusą. Jeigu pastebėsite įtrūkimų, bateriją laikas keisti;
 
b) nuvalykite visus kontaktus ir korpuso paviršių;
 
c) išvalykite akumuliatoriaus vietą;
 
d) kontaktai turi būti švarūs, sausi ir sutepti, taip bus apsaugoti nuo korozijos;
 
e) naudokite įkrovimo priemones, užtikrinančias nuolatinį reikiamą įkrovos lygį.
 
Kai pasirūpinote savo akumuliatoriumi, galite padėti kaimynui. Tiesa, reiktų priminti, kad padėti ar ne kitam vairuotojui - kiekvienas sprendžia pats, nes „pridegimas" gali kelti pavojų jūsų pačių automobiliui.
 
Kokie pavojai tyko?
 
1. Jūs nieko nežinote apie kito automobilio starterio ir „pridegimo" laidų būklę.
 
2. Nieko nežinote ir apie kito automobilio akumuliatorių - jis pasuka starterį ar yra visiškai išsikrovęs ir bandymas atgaivinti „lauko sąlygomis" jam tik pakenks.
 
3. Ar kitas automobilis šiaip lengvai užsivesdavo - kuo ilgiau truks maitinimo procesas, tuo didesnė tikimybė, kad ryt jums patiems reiks pagalbos.
 
Yra skirtingi „pridegimo" būdai. Pamėginkime išsirinkti saugiausią. Pradžiai keletas faktų.
 
Išmatuokite voltmetru akumuliatoriaus įtampą, prijunkite akumuliatorių prie kroviklio ir stebėkite srovę. Taip gausite preliminarius duomenis.
 
Pradinė įtampa iki prijungiant įkrovėją - 12,6 V.
 
Įjungus kroviklį - 12,75 V ir 10 A, padidinkite įtampą iki 12,92 V ir bus 15 A srovę.
 
Kaip padėti kitam automobiliui?
 
Prijungus laidus prie nusėdusio kito automobilio akumuliatoriaus, reikėtų neskubėti užvesti, reiktų leisti nusėdusiam akumuliatoriui įsikrauti. Atminkite, kad pasukus starterį įtampa kris iki 10 V, geriausiu atveju. Palankiausia, kai įkraunamas automobilis pradeda „kabintis" - tai yra, variklis mėgina užsivesti, bet yra tikimybė, kad gali sudegti padedančiojo automobilio diodų tiltelis. Tokiu atveju starteris naudos minimalią įtampą. Jeigu kito akumuliatoriaus srovė bus mažesnė negu 10 V, o padedančiojo automobilio generatorius, įtampai nukritus 4-5 voltus, veiks maksimaliu pajėgumu, bandydamas kompensuoti nuostolius. Tai pavojinga, nes tiksliai negalima pasakyti, kada kitas automobilis sumanys užsivesti. Generatoriaus užduotis - kompensuoti įtapos nuostolius, tačiau jis nežino, kada įtampa sumanys pasikeist.

Kaip reiktų „pridegti" kitą automobilį?
 
Laidus jungia tik vienas žmogus. Rankose jis laiko tik vieną laidą. Prijungus vieną laidą, jungiamas kitas. Taip gerokai sumažėja tikimybė laidus prijungti klaidingai. Būtina, kad abu laido galai būtų jungiami prie to paties polio: „+" prie „+" , o „-" prie „-".
 
Vėliau užvedamas veikiantis automobilis ir palaukiama bent 15 minučių. Jeigu nusprendėte, kad akumuliatorius įsikrovė, išjunkite savo automobilio variklį ir visus elektros įrenginius. Jeigu jūsų automobilis užvestas, „prikuriamo" automobilio starteris suks geriau, bet didesnė tikimybė, kad sudegs jūsų generatorius. Jeigu to nepadarysite, lieka nemažas pavojus, kad ką nors iš elektros instaliacijos sugadinsite, nes tada, kai starteris yra pasuktas, tikėtini įtampos šuoliai, galintys pakenkti elektronikai ar siųsti perkrovą generatoriui. Dar vienas pliusas - išjungus variklį procese nedalyvauja kėbulo ir automobilio variklio grandinė, tad srovei nutekėti lieka mažiau kelių.
 
Taigi, akumuliatorius įkrautas, automobilio variklis ir visos sistemos išjungtos, pagalbiniai laidai turi tvirtus kontaktus (su kiniškais laidas geriau nebandyti). Laikas pabandyti atgaivinti kitą automobilį. Paprastai tokio krovimo užtenka vienam ar dviem starterio pasukimams. Nepavyko užsivesti? Kartojame „pridegimo" procedūrą, ilgindami krovimo laiką.
 
Jeigu automobilį užvesti pavyko, pagalbinius laidus atjungiame atvirkštine tvarka. Jeigu pačiam užsivedus kyla noras padėti kitiems, leiskite savo automobilio varikliui padirbėti bent 20 minučių. Jeigu akumuliatorius dar nevisiškai nusidėvėjęs ir įsikrauna, tiek laiko užteks. Be to, tikėtina, kad ir jums padėjęs automobilis dar nebus toli. Kita vertus, jei vėl užgesite, laikas pradėti galvoti apie rimtą akumuliatoriaus įkrovimą namie arba net keitimą. Reikėtų nepamiršti , kad vis dar yra akumuliatorių, kuriuose galima papildyti skystį.
 
Ir dar - jokiu būdu negalima automobilio su sustingusiais tepalais užvesti velkant, nes tai gali pasibaigti variklio kapitaliniu remontu.
 
VIDEO
Įdomiausi automobiliai

Ar elektromobilis pigiau nei benzininis?

Toliausiai nuvažiuojantys

Dujų atsiperkamumo skaičiavimas

Elektromobilių stotelių žemėlapis

Taršos mokesčio lentelė

Greičio matuoklių žemėlapis

BENDRAUKIME

NR.1 ATSILIEPIMŲ SVETAINĖ LIETUVOJE

104 000 lankytojų per mėnesį

Autoasas.lt įkurtas 2007 metais kaip atsiliepimų apie automobilius svetainė. Šiandien mes esame nemokamų skelbimų ir populiariausia atsiliepimų svetainė Lietuvoje turinti 5000 skelbimų, virš 8300 atsiliepimų apie automobilius bei beveik 2000 automobilių apžvalgų su techniniais duomenimis, aprašymais, foto, video ir kita informacija. Tikimės būti Jums naudingi ir linkime gero naršymo.
© Autoasas.lt 2007-2024

Turite klausimų? Skambinkite arba rašykite: +370 648 62992 | info@autoasas.lt

Avarinis.lt Automobile-data.com Carmaniac.co.uk Goldforsoul.com CVkodas.lt